MS, HS czy VHS – czyli jakiej klasy lakier bezbarwny najlepiej wybrać?

MS, HS czy VHS – czyli jakiej klasy lakier bezbarwny najlepiej wybrać?

Wszystkie bezbarwne, a jednak różne! W systemie dwuwarstwowym lakier bezbarwny (tzw. clearcoat) nakładany jest na warstwę bazową, czyli lakier nadający naszemu autu odpowiednią barwę (tzw. basecoat). Jako powłoka ochronna, lakier bezbarwny nieprzerwanie poddawany jest działaniu różnego rodzaju czynnikom zewnętrznym takim jak chociażby działanie promieni UV czy wilgoci, jego skład musi zatem spełniać ściśle określone kryteria, a nieoszczędzanie na jego wyborze z pewnością się opłaci.

Wśród lakierów dostępnych na rynku możemy przyjrzeć się trzem klasom, których jakość oraz właściwości wynikają z różnej zawartości procentowej żywicy znajdującej się w mieszaninie gotowej do natrysku: ilość części stałych w lakierze waha się od ok. 40% dla lakierów typu MS (ang. medium solid), 50% dla lakierów typu HS (ang. high solid) do ok. 60% w przypadku lakierów klasy VHS (ang. very high solid) – co to dla nas oznacza?

Zarówno rodzaj jak i ilość zawartej w lakierze żywicy, a także obecność substancji pobocznych (m.in. rozcieńczalników czy stabilizatorów), mają bezpośredni wpływ na jego konsystencję. Rozcieńczalniki wspomagają co prawda łatwiejszą aplikacje, jednak im więcej żywicy znajduje się w składzie produktu, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne oraz mechaniczne.

Linia lakierów bezbarwnych Ranal Professional

Tak więc wybierając produkt klasy MS musimy pamiętać o tym, że zawartość części stałych (żywicy) jest w tym przypadku najmniejsza, a resztę składu stanowią więc rozcieńczalniki, które odparowują podczas utwardzania. Należy pamiętać także o tym, że aby osiągnąć odpowiednią grubość ok. 50 -60 mikronów suchej warstwy, należy zaaplikować min. 2 lub 3 warstwy lakieru, a to z kolei oznacza większe zużycie produktu.

Lakiery bezbarwne klasy HS to już wyższa półka produktowa, której połowę składu stanowi żywica. Jak nietrudno się domyślić, za nieco wyższą ceną produktu, kryje się jego większa wytrzymałość oraz lepsza wydajność: przykładowo, Lakier bezbarwny HS Professional firmy Ranal, wystarczy zaaplikować 1,5 lub 2 warstwy po dodaniu 5% rozcieńczalnika (najlepiej dedykowanego rozcieńczalnika akrylowego z linii Ranal Professional), aby osiągnąć pożądany efekt. Lakier ten pozostawia bardzo wysoki połysk, a po całkowitym utwardzeniu jest niezwykle odporny na zarysowania i powstawanie mikro rys. W dobie bardzo popularnych myjni samoobsługowych oraz szczotkowych, Lakier bezbarwny HS Professional Ranal będzie się doskonale sprawdzał na naszych samochodach zapewniając im dostateczną ochronę oraz odpowiedni połysk na bardzo długi czas.